tmedia
Main content

John Cahill and A.R.McLean round-by-round voting

Matthew Agius  October 9, 2017 12:29 PM

AFL 2017 Round 02 - Port Adelaide v Fremantle

Robbie Gray was the only player to poll a 'perfect game' of 25 votes - in Round 2 against Fremantle.

FOLLOWING the crowning of Paddy Ryder and Brendon Ah Chee as Port Adelaide's best and fairest players for the 2017 season, take a look at the complete breakdown of all the votes from the year that was.

AFL

Round 1 v Sydney

16. Wines, 15. Ebert, A. Young, 14. Powell-Pepper, 13. Jonas, 12. Wingard, 10. Boak, Byrne-Jones, Ryder, 8. Dixon, S. Gray, Polec, Trengove, 7. Hombsch, Westhoff, 5. Broadbent, Hartlett, Houston, 3. Amon

Round 2 v Fremantle

25. R. Gray, 20. Wines, 16. Ebert, 15. Jonas, 14. Dixon, 13. Broadbent, 11. Powell-Pepper, Wingard, Boak, 10. Ryder, S. Gray, Polec, 9. Amon, Clurey, 7. Trengove, Houston, 6. Westhoff, Impey, 5. A. Young, Byrne-Jones, Hombsch, 4. Eddy

Round 3 v Adelaide Crows

10. Wines, Ryder, Byrne-Jones, 8. Jonas, Dixon, 5. R. Gray, Ebert, Wingard, Boak, S. Gray, Polec, Trengove, Houston, Impey, 4. Westhoff, 3. Broadbent, Hartlett

Round 4 v GWS Giants

10. Boak, 9. Dixon, 6. Ebert, Houston, 5. Byrne-Jones, Jonas, Amon, 4. Westhoff, Hartlett, 3. S. Gray, A. Young, Pittard, 1. Impey, Broadbent

Round 5 v Carlton

18. R. Gray, 17. Broadbent, 16. Ebert, Wines, 15. Polec, 13. Byrne-Jones, 11. Jonas, 10. Wingard, Clurey, 9. Trengove, 8. Dixon, Amon, 7. S. Gray, 6. Houston, Westhoff, A. Young, Ryder, Johnson, 5. Boak, Pittard, Impey, Powell-Pepper.

Round 6 v Brisbane Lions

19. Wingard, 18. Dixon, 15. Jonas, 14. S. Gray, Impey, 13. Clurey, Ryder, 12. Hartlett, 11, R. Gray, Ebert, Pittard, 10. Trengove, Powell-Pepper, 7. Amon, 6. Westhoff, 4. Polec, Houston, 1. Wines, A. Young

Round 7 v West Coast

20. Dixon, 16. Ryder, 15, Wingard, 10. Jonas, Ebert, 9. Polec, 8. S. Gray, Clurey, 7. Broadbent, 4. Impey, Trengove, Westhoff, 4. Byrne-Jones

Round 8 v Gold Coast

12. Hombsch, 11. Polec, Pittard, Wines, 10. Dixon, 7. S. Gray, Powell-Pepper, 6. Byrne-Jones, 5. Clurey, Hartlett, Ah Chee, 4. Trengove, R. Gray

Round 9 – bye

Round 10 v Geelong

15. Polec, 11. Jonas, 10. Hombsch, R. Gray, 9. Ryder, 7. Wines, 6. Clurey, 5. Impey, Westhoff, Dixon, Powell-Pepper, 3. S. Gray, Byrne-Jones, Trengove, A. Young

Round 11 v Hawthorn

20. Dixon, 15. Ebert, 13. Ryder, Broadbent, 12. Hartlett, 10. Wines, Clurey, Impey, Ah Chee, 9. Jonas, Hombsch, 8. S. Gray, 7. Polec, Westhoff, 6. Boak, 5. Powell-Pepper, Toumpas, 4. Byrne-Jones, Pittard, 1. A. Young

Round 12 v Essendon

13. Jonas, 10. Westhoff, 5. Broadbent, Clurey, Powell-Pepper, Trengove, 3. Ryder, Polec, R. Gray

Round 13 v Brisbane Lions

15. Ryder, 14. Byrne-Jones, 13. R. Gray, 10. Wines, 9. Dixon, S. Gray, 8. Westhoff, 7. Broadbent, 6. Powell-Pepper, Wingard, Houston, 5. Jonas, Clurey, Ebert, A. Young, Neade, 4. Trengove, 3. Polec, 2. Hombsch

Round 14 v Collingwood

22. R. Gray, 14. Clurey, 13. White, 10. S. Gray, Jonas, 9. Ryder, Impey, 8, Wines, 7. Powell-Pepper, Hartlett, 6. Dixon, Wingard, Trengove, Boak, 5. Byrne-Jones, Houston, Pittard, 4. Hombsch, 3. Neade, 2. Westhoff, 1. Ebert

Round 15 v Richmond

15. Wingard, 13. Ryder, 12. Clurey, 11. Powell-Pepper, 10. Jonas, 7. S. Gray, Wines, 6. Byrne-Jones, 5. Ebert, 4. Hartlett, Pittard, Broadbent, 3. Dixon, Trengove, Westhoff, 2. White, 1. Boak, Neade, Polec

Round 16 v West Coast

20. Ryder, 19. Dixon, 15. Westhoff, 13. Wingard, 12. Ebert, Boak, 11. Wines, 10. R. Gray, 9. Byrne-Jones, Hartlett, 8. Trengove, Houston, 7. Jonas, 6. Powell-Pepper, 4. Polec, 2. Clurey, White

Round 17 v North Melbourne

19. Wingard, S. Gray, 16. Ebert, 15. Ryder, 13. Westhoff, Wines, 13. Hartlett, Powell-Pepper, 10. Boak, 9. R. Gray, Trengove, Polec, 8. Dixon, Jonas, 5. Clurey, 4. Houston, 3. Austin

Round 18 v Melbourne

19. Boak, 15. R. Gray, 10. Jonas, 9. Westhoff, 4. Ryder, Hartlett, Powell-Pepper, Byrne-Jones, 3. S. Gray, Ebert, 2. Dixon, 1. Wingard, Broadbent

Round 19 v St Kilda

19. R. Gray, Ryder, 10. Amon, 9. Pittard, 8. Polec, 5. Jonas, Hartlett, Byrne-Jones, Wines, Hombsch, 4. Dixon, Clurey, 3. S. Gray, 2. Ebert

Round 20 v Adelaide Crows

15. R. Gray, 5. Pittard, Dixon, 3. Polec, 2. Jonas

Round 21 v Collingwood

11. Wingard, 10. R. Gray, S. Gray, Boak, 9. Wines, Neade, 8. Hartlett, Houston, 6. Pittard, Dixon, Ebert, 5. Ryder, Byrne-Jones, Westhoff, Howard, 4. Polec, Amon, Clurey, Johnson, 3. Jonas

Round 22 v Western Bulldogs

19. Dixon, 18. Boak, 17. Ryder, 13. Jonas, 11. Neade, Ebert, 10. Hartlett, 9. Wines, 8. Byrne-Jones, 7. Howard, Polec, Amon, Clurey, 6. Wingard, R. Gray, 5. S. Gray, Houston, Westhoff, Bonner, 4. Powell-Pepper, 2. Marshall

Round 23 v Gold Coast

23. S. Gray, 17. Ryder, 15. Dixon, Ebert, 11. Wines, Byrne-Jones, Houston, 10. Hartlett, Bonner, 9. Neade, 8. Howard, 7. Boak, Westhoff, 6. Polec, Powell-Pepper, 5. Amon, Clurey, R. Gray, Pittard, Johnson, 4. Marshall, 2. Wingard

First Elimination Final v West Coast

18. Dixon, 12. Byrne-Jones, 10. Hartlett, 9. S. Gray, Wines, 8. R. Gray, Howard, 7. Boak, Clurey, Polec, 6. Amon, Neade, 5. Bonner, Ebert, Westhoff, 4. Pittard, 3. Powell-Pepper, 2. Wingard, 1. Ryder

SANFL League

Round 1 v Glenelg

10. Ah Chee, 5. Johnson, 4. Marshall, 2. Hewett, Summerton, 1. Lobbe, Neade

Round 2 v Norwood

8. Neade, Sharrad, R. Young, 7. Toumpas, 6. Frampton, 5. Howard, 4. Summerton, Atley, Snelling, Eddy, 3. Bonner, Krakouer, Lienert, 1. Ah Chee, Drew, Irra, Ladhams

Round 3 v North Adelaide

13. Summerton, 12. Ah Chee, 11. Palmer, 9. Toumpas, 8. Howard, 6. Lienert, 5. Marshall, Reynolds, Austin 4. Frampton, Snelling, Eddy, Bonner, Irra, 3. Neade, R. Young, Atley, White

Round 4 v Adelaide Crows

13. Eddy, 12. Summerton, 10. Frampton, Monfries, 7. Bonner, 5. Toumpas, Austin, Neade, 4. Howard, Atley, 3. Lienert, White, Krakouer, 1. Ah Chee, Snelling, Irra, Hewett

Round 5 v Sturt

12. Toumpas, Ah Chee, 10. Bonner, 9. Eddy, Summerton, Monfries, Palmer, 8. Frampton, 7. Neade, Amon, 5. Lobbe, Drew, 4. Snelling, Irra, Hewett, Marshall 3. Austin, Howard, Atley, Lienert

Round 6 v Woodville-West Torrens

7. Monfries, 6. A. Young, 4. Palmer, Lienert, 3. Drew, 2. Toumpas, Austin, Howard, 1. Neade

Round 7 v Central District

12. Neade, Hewett, 9. Summerton, 8. Toumpas, 7. Monfries, Drew, 6. Eddy, 5. Palmer, Marshall, Atley, 4.Lienert, Austin, Houston, Irra, 3. Bonner, Frampton, Ladhams, 1. Lobbe

Round 8 v  South Adelaide

12. Neade, 11. Palmer, 9. Irra, 8. Summerton, Atley, 7. Lienert, Austin, White, 6. Monfries, Drew, Bonner, Snelling, 5. Johnson, Howard, 4. Marshall, Sharrad, 3. Ladhams, Krakouer, 2. Eddy, Frampton, Lobbe

Round 9 v West Adelaide

19. Howard, A. Young, 12. Neade, 11. Atley, Lienert, Austin, Houston, 9. Irra, Drew, Frampton, 8. Palmer, White, Hewett, 7. Marshall, Ladhams, 6. Snelling, 5. Krakouer, 4. Eddy, 2. Bonner, 1. Lobbe

Round 10 v Sturt

13. Eddy, 9. Pittard, 5. Ah Chee, 4. Austin, 2. Frampton, Palmer, Lobbe, 1. Irra, Drew, Ladhams, Toumpas

Round 11 v Woodville-West Torrens

11. Atley, 4. Eddy, Drew, 3. Ah Chee, Hewett, 2. Lobbe, Howard, 1. Frampton, Toumpas, Monfries

Round 12 v Adelaide Crows

12. Frampton, A. Young, 10. T. Gray, 8. Johnson, 7. Austin, Summerton, 6. Eddy, Lobbe, 5. Ah Chee, 4. Monfries, Palmer, Irra, Lienert, Snelling, 3. Hewett, Ladhams, Marshall, 2. Toumpas, Bonner, 1. Howard

Round 13 v Central District

9. Lobbe, 5. Hombsch, 4. Neade, Amon, 3. Palmer, Lienert, Toumpas, 2. Johnson, Drew, 1. Eddy, Ah Chee

Round 14 v Glenelg

15. Ah Chee, 13. A Young, 10. Palmer, 9. Lobbe, Lienert, Pittard, 8. Neade, Johnson, Monfries, Bonner, 7. Snelling, 5. Amon, Frampton, 4. Hewett, 3. Toumpas, 2.Drew, 1. Eddy

Round 15 v South Adelaide

8. Ah Chee, Lobbe, Bonner, Marshall, 7. Snelling, 6. Neade, Frampton, Howard, 4. Lienert, Drew, Austin, Houston, 3. Toumpas, Atley, 2. Palmer, Summerton, 1. Eddy, T. Gray

Round 16 v West Adelaide

12. Marshall, A. Young, 11. Trengove, 10. Krakouer, 9. Lobbe, Toumpas, 8. Bonner, Austin, Irra, 7. Irra, Snelling, 6. Lienert, Summerton, Hewett, White, 5. Frampton, Atley, 4. Drew, Eddy, Monfries, 3. Ladhams

Round 17 v Norwood

15. Trengove, 14. A. Young, Eddy, 10. Ah Chee, 9. Lobbe, Hewett, Drew, 7. Snelling, 6. Toumpas, White, 5. Krakouer, Austin, Atley, Hombsch, Impey, 4. Irra, Lienert, Monfries, 3. Ladhams, 2. Palmer

Round 18 v North Adelaide

13. R. Young, 11. Sharrad, 8. A. Young, Eddy, Ah Chee, 7. Trengove, 6. Trengove, Toumpas, 5. Snelling, Austin, 4. Hewett, Hombsch, Impey, Irra, Ladhams, Palmer, Broadbent, 3. Drew, Krakouer, T. Gray

Qualifying Final v Sturt

9. Toumpas, 8. A. Young, Eddy, Lobbe, 7. Snelling, 6. R. Young, Summerton, 5. Impey, Drew, White, 4. Trengove, Atley, Lienert, 2. Austin, Rudloff, 1. Ah Chee, Palmer, Broadbent, T. Gray

Second Semi Final v Woodville-West Torrens

15. Lienert, 14. Toumpas, 12. Summerton, Ah Chee, 10. Lobbe, Hewett, 9. Austin, 7. R. Young, Atley, Irra, 6. Snelling, 5. Drew, 4. Eddy, Rudloff, Palmer, R. Gray, 3. Krakouer, 1. White, Johnson

Grand Final v Sturt

12. Toumpas, 11. Ah Chee, 8. Atley, 6. Snelling, Bonner, 5. Lobbe, T. Gray, 4. Lienert, Summerton, Palmer, Neade, 2. Austin, Drew, Sharrad, 1. Rudloff, White